Nutikas peni

Koerasport Eestis
IPO print

 IPOIPO (Internationale Prüfungsordnung) on rahvusvaheline teenistukoerte koolitusala. Tegemist on FCI poolt kehtestatud reeglitega, milles on võimalik koer treenida tavalise eksamitulemuseni või osaleda temaga MM-võistlustel. Osades maades (nagu näiteks Soome) saavad IPO-s osaleda vaid teenistuskoerte tõud. Meil Eestis selliseid piiranguid pole.

IPO koosneb kolmest osast: A ehk jäljest, B ehk kuulekusest ja C ehk kaitseosast.

Astmeid ehk tasemeid on IPO-s kolm. Lihtsaimas esimeses astmes on näiteks jälg suhteliselt lühike (300 sammu), kahe 90° nurgaga ning sellel on kaks eset ja vanus kõigest 20 minutit. Jälje teeb koerajuht ning ka esemed on omad. Kuulekuse osas tehakse kõik liikumiselt tulevad osasooritused kõnnilt, puudub "seisa" ning ka paigal lamamisel on koerajuht nähtaval. Kaitseosas piirdub varrukamehe otsimine kahe varjega. Samuti on ta koerale füüsiliselt kergem ning sisaldab vähem kontrolliosasid.

Raskeimas astmes (IPO 3) on aga jälg juba vähemalt tund vana, selle on teinud võõras inimene, kasutatud on kolme võõrast eset ning pikkuseks on 600 sammu ning tal on neli nurka. Kuulekuse osa on üsna sarnane KK-3 ga, kuid sisaldab lisaks A-tõket ja edasisaatmist (kohalesaatmise asemel). Kaitseosas toimub aga juba üsnagi tõsine töö. Koer otsib jalgpalliplatsi suurusel alal läbi 6 varjet, millest viimasest leiab ta varrukamehe. Edasi järgneb suhteliselt pikk osa rünnakuid, võitlusi varrukamehega, lahtilaskmisi ja valvamisi. Kõike iseloomustab märksõna - kontroll. IPO-3 läbimine eeldab juba koeralt lisaks heale koolitustasemele ka väga head füüsilist vastupidavust. Kuna üldjuhul sooritatakse kõik kolm ala järjest samal päeval, siis on see koerale üsna väsitav.

Kuna tegemist on teenistuskoerte tõugudele mõeldud alaga, siis hindamisel vaadatakse suuresti koera instinkti taset, tema kiirust ja jõulisust, samuti täpsust. Nagu juba varem mainitud, on aga siiski läbivaks iseloomustajaks kontroll. Selleks, et saada ülevaade koeramaterjalist ning tema instinkti- ja energiatasemest, on näiteks kuulekuse osas suur tähtsus kolmel eri tüüpi aportil, mis annavad ka üsna palju B-osa punktidest. Kõigis kolmes alas on võimalik saada maksimaalselt 100 punkti. Selleks, et saada IPO tulemust, on vaja vähemalt 70 punkti kõigis osades. Ühe osa mitteläbimisel on kogu tervik läbi kukutud.

Kuna IPO koosneb kolmest alast ning suurest hulgast üsnagi keerukatest elementidest, siis nõuab tulemuse saamine ca. 1,5–2 aastat pühendumist ning regulaarseid treeninguid. Soovitav on alustada juba varakult. Jäljele oleks õige minna juba 3–4 kuu vanuse kutsikaga, kuulekus võiks pihta hakata mängu ja instinktide arendamisega umbes samas vanuses ning sinna lisanduks siis 8–9-kuuse koeraga kaitsekoolituse alged.

Artikli autoriks on Aivo Oblikas.

FCI rahvusvahelise teenistuskoerte eksami eeskirju loe siit.Kommentaarid [0]:


Kommenteeri artiklit:

Nimi
Kommentaar
üks pluss kaks = <- palun kirjuta siia tehte vastus numbrina

 


Creative Commons License Kodulehel olevaid materjale on lubatud kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel tingimusel, et on ära toodud viide allikale.