Nutikas peni

Koerasport Eestis
Kuulekuskoolitus print

Kuulekas koer on paljude koeraomanike unistus ja eesmärk, olenemata sellest, kas tegemist on kõrgest soost tõukoeraga või aias ringi lippava krantsiga. Selleks, et saada koer kuulekaks, tuleks minna kuulekuskoolituse treeningutele.

Kuulekuskoolitus (KK) on ala, mis algselt loodi teenistuskoerte treenimiseks (Saksa lambakoerad, dobermannid, ¨nautserid, rottweilerid, bokserid jne.) Samas võivad KK treeningutel käia ning eksamitel ja võistlustel osaleda ka mitte-teenistuskoerad. Paljud inimesed, kes tahavad endale lihtsalt kuulekat sõpra ega soovi kunagi võistlema minna, on leidnud kuulekuskoolituse näol ka hea koolitussüsteemi, millega oma oskused proovile panna ning koer korrektselt käituvaks muuta. Selle õpetuse eesmärgiks on anda koertele kuulekuse algõpetus ning õpetada koeraomanikule õiget ja asjalikku suhtlemist koeraga. Treeningutel õpetatakse koertele käitumise reegleid ning koeraomanikele oskust neid oma koertelt korrektselt nõuda.

Aivo Oblikas ja DeliKuulekuskoolitus on rahvuslik ala, mis on välja töötatud Eesti juhtivate teenistuskoerte treenerite poolt. Neil, kelle koerad juba piisavalt kuulekaks saanud, on hea võimalus oma koertega võistlustele minna ning oskusi konkurentidega võrrelda. Eksamitel ja võistlustel kontrollitakse õpitu tulemust ehk koera ja koerajuhi koostööd ning koera treenituse taset. Hinnatakse koera ülesannete täitmise korrektsust ning allumist ja kontrollitavust. Samuti on oluline koera energia, millega ta ülesandeid täidab ning rõõm tehtud tööst. Eesmärgiks on loomasõbraliku ja terve võistlusõhkkonnaga harrastuse loomine.

Võisteldakse kolmes astmes: KK-1, KK-2, KK-3. Kuulekuskoolituses korraldatakse ka Eesti meistrivõistlusi. Sellisel tasemel ei ole enam näha eksimusi käskude ja korralduste täitmisel, vaid määravad juba kiirus ja korralduste täitmise täpsus. Sellele tiitlile saavad võistelda ainult koerad, kes on jõudnud kõige raskemasse võistlusklassi KK-3. Kõikides astmetes peab koer lamama ja kõrval käima, kusjuures mõlema ülesande sooritamisel lastakse stardipüstolist paar pauku (alates KK-2-st). Koer ei tohi laske karta. Lisaks tuleb sooritada veel juurdetulek, liikumiselt istuma, lamama ja/või seisma jäämine, eseme toomine (ka üle barjääri) ning ka koera edasi saatmine. Soorituste hindamisel pööratakse palju tähelepanu ka koera instinkti tasemele, energia suurusele ning kontakti olemasolule. Ideaalis võiks koer olla plahvatuslikult kiire, kuid samas täielikult omaniku kontrolli all. Koerad, kes on saanud koolitustulemuse kõrgemas astmes, ei saa osaleda enam madalamas astmes järgmistel eksamitel.

Eksamitest ja võistlustest võivad osa võtta koerad, kes on vähemalt 10-kuused. Ka ilma tõutunnistuseta koerad saavad osaleda nii eksamitel kui võistlustel. Kõik võistlevad koerad peavad olema vaktsineeritud ja märgistatud Eestis kehtivate määruste kohaselt.

Kuulekuskoolitus on ala, millest on hiljem lihtne edasi minna teiste teenistuskoertele mõeldud spordialade juurde nagu põllujälg ja IPO.

Täpsemalt kuulekuskoolituse (KK) võistlusmäärusi vaata: 

EKL-KKK

 Kommentaarid [3]:


saadan igaks juhuks ka tel nr.53268932
ralf @ 11.03.2018 13:50
------
tere. kas saab tulla ka rottweileriga kell vanust 6 kuud? ja palju koolitus maksab ja kestab. lgp Ralf
ralf @ 11.03.2018 13:49
------
tere! kas koolitusele saab tulla ka 12.aastane laps kes on väga kiindunud koertesse ja teab neist väga palju kuidas kasvatada jne...
kata @ 31.01.2011 19:14
------

Kommenteeri artiklit:

Nimi
Kommentaar
üks pluss kaks = <- palun kirjuta siia tehte vastus numbrina

 


Creative Commons License Kodulehel olevaid materjale on lubatud kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel tingimusel, et on ära toodud viide allikale.